Kwas hialuronowy to naturalnie występujący w organiźmie związek należący do grupy polisacharydów, glikozaminoglikan.
Budowa tego związku u ssaków i bakteri jest taka sama. Związek ten silnie wiąże wodę. Jest podstawowym składnikiem skóry, który utrzymuje jej właściwy poziom nawilżenia i jędrności.
Wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, niedobór kwasu hialuronowego powoduje, że skóra
wysusza się, wiotczeje, pojawiają się zmarszczki, a policzki i usta tracą swoją objętość i wyglądają na „odwodnione”.
Preparaty zawierające kwas hialuronowy wstrzyknięte w obszary, gdzie widoczne są ubytki objetości skutecznie uzupełniają jego niedobór, nawilżają skórę, wypełniają zmarszczki, nadają objętość, modelują i regenerują usta, poprawiają kontur twarzy, dodatkową zaletą iniekcji jest pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry, dzięki którym po wchłonięciu preparatu skóra wygląda zdrowiej i młodziej niż przed zabiegiem.
W zależności od potrzeb mamy do dyspozycji preparaty o różnym stopniu usieciowania (np. bardziej gęste- mocniej usieciowane preparaty zachowują sie jak implanty i używane są do zabiegów
wolumetrycznych). Nieusieciowane preparaty kwasu hialuronowego stosowane sa tylko w celach nawilżania i regeneracji skóry w zabiegach mezoterapii.
Przeciwwskazania: Ciąża, karmienie piersią, aktywne choroby o podłożu autoimmunologicznym w tym aktywna faza choroby Hashimoto, skłonność do powstawania blizn przerostowych, infekcje skóry w okolicy poddawanej zabiegowi (opryszczka, trądzik), nadwrażliwość na kwas hialuronowy; aktywne
choroby nowotworowe.
Powikłania po iniekcji kwasu hialuronowego nie są częste i zalicza się do najczęstszych z nich: niewielki obrzęk, ból w miejscu wstrzyknięcia, siniaki, niewielkie krwiaki. Poważniejszymi powikłaniami zabiegu jest infekcja w miejscu zastosowania preparatu oraz martwica po przypadkowym podaniu donaczyniowym preparatu.
Konsekwencją nieprawidłowej iniekcji i podania donaczyniowego preparatu może być np. utrata wzroku w wyniku zatoru tętnicy środkowej siatkówki, która ma liczne anastomozyz tętnicami twarzy. Dlatego tak bardzo istotne jest by zabiegi iniekcji preparatów kwasu hialuronowego były wykonywane przez wykwalifikowanego i kompetentnego lekarza.
Powikłania zdarzyć mogą się zawsze jednak najważniejsze jest je rozpoznać, wdrożyć odpowiednie leczenie w odpowiednim czasie. W przypadku powikłań stosujemy enzym- hialuronidazę, preparat rozkłada kwas hiaruronowy podany podczas iniekcji oraz nasz własny kwas hialuronowy.
Hialuronidaza jest preparatem o potencjale alergizującym, jej najpoważniejszym działaniem niepożądanym u ludzi uczulonych jest gwałtowna reakcja alergiczna- wstrząs anafilaktyczny. Jest to stan zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowego leczenia.
Preparat ten powinien być stosowany z dużą rozwagą, najlepiej po wykonaniu próby uczuleniowej, przez lekarza znającego i umiejącego stosować algorytmy postępowania
we wstrząsieanafilaktycznym, w gabinecie przystosowanym do prowadzenia reanimacji.
Zapraszamy
Poniedziałek, Wtorek, Środa
Czwartek, Piątek
Sobota, Niedziela
9.00 - 17.00
12.00 - 20.00
Nieczynne